DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI

Kekemelik

Kekemelik nedir?

Kekemelik en net tanımıyla konuşmanın doğal akışının yada ritminin kesintilerle yada blok gibi engellerle bozulmasıdır.

Kekemelik genellikle; ses/hece tekrarları, uzatmalar, sesli veya sessiz bloklar, yada bu davranışlardan kaçınma olarak ortaya çıkar.

Kekemeliğin görülme sıklığı nedir?

Araştırmalara göre bir toplumun yaklaşık olarak %1’i her hangi bir zamanda kekemelik yaşamıştır. Tipik olarak çocukluk döneminde başlayan kekemelik %5 oranında gözlenebilmekte ancak bir çoğu zamanla ortadan kalkmakta ve oran %1’ e düşmektedir.

Erkek çocuklarında görülme sıklığı kızlara oranla çok daha fazladır.

Kekemeliğe psikolojik nedenlere mi bağlıdır?

Stresli ortamlar yada benzer psikolojik faktörler kekemeliği tetikleyebilir ancak nedeni olarak kabul etmek doğru değildir.

Genetik etkili midir?

Yapılan çalışmalara göre kekemeliğin ortaya çıkmasında genetik etkiler olduğunu göstermiştir.

Ne zaman terapiste gitmeliyim?

Çocuğunuzda akıcılık bozukluğu olduğunu fark ettiğinizde bir uzmandan görü almanızda yarar vardır. Özellikle sorunun ortaya çıktığı erken dönemde genellikle çocuklar durumun farkında olmazlar. Bu aşamada nasıl davranılması gerektiği konusunda uzman görüşü almak yararlı olacaktır.

15 günde kesin çözüm öneren yöntemler işe yarıyor mu?

Ülkemizde genellikle bilgisayar programları vb. yöntemlerden destek alarak akıcı konuşmayı sağladığı düşünülen yöntemlerle kesin iyileşme vaadinde bulunan uygulamalar oldukça yaygın. Bu tarz yöntemlerle bir kısım düzelmeler görülse de bu durumun günlük hayata yansımaları sınırlıdır. Bilimsel yöntemler kullanan ve akademik çalışmalar yapan alan uzmanları bu yöntemlere şüpheyle yaklaşmaktadır. Konuşma terapisi kişiye ve duruma özel olarak belirlenecek bilimsel temeli olan yöntemlerle yapıldığında etkili sonuç verir.