DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI

Afazi

Afazi nedir?

Afazi, genellikle bir inme ya da kafa travması sonucunda aniden ortaya çıkan ve beynin dilden sorumlu alanlarının hasarlanmasından kaynaklanan bir dil bozukluğudur.

Hastanın konuşma, konuşulanı anlama, adlandırma, tekrarlama, okuma ve yazma gibi becerileri de hasar oluşmaktadır

Afazinin nedenleri nelerdir?

İnme, kafa darbesi, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları vb. beyinde yer alan konuşma alanını etkileyen durumlar afaziye nende olur.

Afazinin kaç çeşidi vardır?

Genel olarak akıcı ve tutuk afaziler olarak iki sınıfta tanımlanır. Tutuk afazi tipleri ; global afazi, broca afazisi ve transkortikal motor afazisidir. Akıcı afazi tipleri ise; wernicke afazisi, transkortikal duyusal afazi ve iletim tipi afazidir.

Afazi Terapisi nasıldır?

Dil ve konuşma terapisi desteği afazi rehabilitasyonunda önemlidir. Teşhisi konulan hastada terapiye ne zaman başlandığı da en az uygulanan terapinin içeriği kadar önemlidir. Özellikle ilk 6- 12 aylık süreçte verilen terapi desteğinden elde edilen sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır.

Hasta dil ve konuşma becerileri açısından test bataryaları kullanılarak değerlendirilir. Öyküsü, nörolojik bulguları ve dil konuşma değerlendirme sonuçları bir arada değerlendirilerek hazırlanan terapi programı ile çalışmalar yürütülür.