MAKALELER

ABR (BERA) Testi Hakkında Yanlış Bilinenler

BEBEĞİME ANESTEZİ VERİLECEK

ABR( BERA) testinin yapılabilmesi için bebeğin/ çocuğun uyuyor olması gerekir. Uyku hali doğal yoldan sağlanabiliyorsa anesteziye ihtiyaç olmaz. Ayrıca Tarama – ABR testi olarak bilinen ve bebeklerde sıklıkla uygulanan testin süresi kısa olduğu için doğal uykusu esnasında rahatlıkla yapılabilir.

BEBEĞİMİN CANI YANACAK

Hayır. Ağrılı bir işlem değil, bir işitme testidir. Bebeğin cildine yerleştirilen birkaç elektrot yardımı ile ağrı/ acı olmaksızın uyku esnasında işlem yapılır.

BERA(ABR) TESTİ BEBEK 6 AYLIK OLMADAN DOĞRU SONUÇ VERMEZ.

Hayır. Bu test doğumdan itibaren her dönemde yapılabilir. Özellikle amaç 6 aylık olmadan önce tanının konmasıdır. Bu konuda uzman görüşünü dikkate almalı ve hatalı bilgilerle tanının gecikmesine neden olmamalısınız.

ABR ( BERA) TESTİ SAATLER SÜREN VE ÇOK ZOR BİR İŞLEMDİR.

Testin süresi öncelikle tarama ABR mi yoksa Diagnostik ABR mi yapılacağına göre değişir. Tarama ABR kısa süren bir işlemdir (uyku halinde 10- 15 dk. da sonuç alınır). Diagnostik ABR testi ortalama 1 saatlik bir test süresini gerektirir. Ancak bir saatlik uyku halinin sağlanamaması durumunda süre uzayabilir. Testin zorluğundan ziyade, test süresi uyku halinin ne kadar sağlanabildiğine göre değişir.